EN
TR

Akreditasyon Nedir?

Share
Tanımı
 
Akreditasyon, yetkili bir kuruluşun, belli işleri yapan bir kuruluş ya da kişinin yeterliliğine resmi tanınırlık verilmesi işlemidir.
Akreditasyon’da  Hedefler:
 
Yeterliliği müşteriler için şeffaf hale getirmek
Belge ve raporların güvenirliği artırmak
Uygunluk değerlendirmesi altyapısı oluşturmak
Uluslararası ticareti kolaylaştırmak 
Ürünlerin belirlenmiş kalite ve güvenlik kriterlerine göre yeterliliğini tespit etmek için yapılan deney, muayene ve belgelendirme işlemleri "uygunluk değerlendirmesi" kavramı içinde yer almaktadır.
 
Uygunluk değerlendirmesi hizmetleri veren laboratuar, muayene ve belgelendirme kuruluşlarının nitelikleri ve çalışmalarının yeterliliği konusunda; ürünlerin, standartlara uygun ve güvenli olduğunu göstermek amacıyla tanzim edilmiş tek bir belge ile uluslararası pazarlarda kabul edilmesine, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve bölgesel ekonomik bloklar tarafından özel bir önem verilmektedir.
 
Buna bağlı olarak, uygunluk değerlendirmesi faaliyetlerinde bulunan kuruluşların; ortak teknik prensip ve işleyiş usullerine göre çalışmasını sağlamak, belirlenmiş uluslararası kriterler karşısında yeterliliği tespit edilenlerin verdiği belge ve raporların karşılıklı tanınabilirliğini temin etmek amacıyla, birçok ülke, uygunluk değerlendirmesi sahasını düzenleyen akreditasyon birimlerini oluşturmaktadır.
 
 
Akreditasyon Standartları:
 
Test ve Kalibrasyon Laboratuarları : TS EN ISO/IEC 17025
Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirmesi : TS EN ISO/IEC 17021 
Muayene Kuruluşları : TS EN ISO/IEC 17020
Ürün Belgelendirme Kuruluşları : TS EN 17065
Personel  Belgelendirme Kuruluşları : TS EN 17024
® 2015 All rights reserved by PGM Project Inspection Engineering.
Kisikli Mah. Alemdag Cad. No:60 Masaldan Is Merkezi B Blok Kat:4 D:10 Uskudar/Istanbul /TURKIYE