TR
EN

Kaynakçı Sertifikası

Paylaş

Kaynaklı imalatlarda, yapılacak kaynak, mutlaka bu yeteneğe sahip kaynakçı tarafından yapılmalıdır. Bunun belgelenmesi için kaynakçılar proje standardına uygun olarak ASME SEC. IX, AWS D.1.1, EN 9606-1 veya ilgili diğer kaynakçı belgelendirme standartlarına uygun şekilde test edilecek ve yapacağı kaynak özelliklerini kapsayan bir sertifikaya ve yaka kartına sahip olacaktır. 

Kaynakçıların testleri Akredite Personel Belgelendirme kuruluşları nezaretinde yapılıp, sertifikalar bu kuruluşlar tarafından verilmiş olması gerekir. 
 
Her kaynakçının sertifikasında kendine özel soğuk damga işareti bulunmalıdır. Bu damga, kaynakçı tarafından, yaptığı kaynağın yanına vurulmalıdır. Kaynakçı Sertifikası da yapılan işin standardına uygun olmalıdır. ASME Kodu dışındaki işler içinde ilgili standart baz alınmalıdır. Örneğin EN normundaki işler için EN 9606-1 standardına uygun Kaynakçı Belgesi hazırlanacaktır. Kullanılacak kaynak terminolojisi de imalat standardına uygun olmalıdır. Amerikan standartlarında EN terminolojisi, EN imalat standartlarında Amerikan kaynak terminolojisi kesinlikle kullanılmamalıdır.
® 2015 Tüm hakları PGM Proje Gözetim Mühendislik tarafından saklıdır.
Kısıklı Mah. Alemdağ Cad. No:60 Masaldan İş Merkezi B Blok Kat:4 D:10 Üsküdar/İstanbul